Dom na kľúč

Dokázali sme si postaviť dom svojpomocne. No nie každý má na to čas, energiu alebo zručnosti. Preto vám ponúkame realizáciu zdravého domu na kľúč. 

Prečo mobilný dom od nás?

Pretože my nestaviame štyri steny s danými rozmermi. My staviame domov s dušou. A vieme ako ho vytvoriť!

Aký je dom od nás?

Jeho základ tvoria tri piliere: zdravá stavba, zdravý interiér a ekológia. 

Naša stavba je zdravá

Domy navrhujeme a staviame v dvoch verziách. Zlatá stredná cesta s udržateľným rozpočtom sendvičovej konštrukcie drevodomu s použitím materiálov bez obsahu formaldehydu, fenolov, akrylátových živíc, či prídavných umelých farbív. Druhá verzia je top ekologická z použitím slamenných ecocon panelov a prírodných materiálov. V oboch prípadoch sú pre nás priorita prírodné a recyklovateľné materiály. Strecha je zelená – vegetačná, čím sme vyriešili otázku prehrievania sa plochej strechy a zároveň prínosu pre životné prostredie.

Zdravý interiér

Uvedomujeme si, že dom nie sú len steny a krásny nábytok, ale aj jeho skladba, ktorá výrazne ovplyvňuje psychické a fyzické zdravie. Interiér domu je zariadený podľa princípov Body Conscious Designu, dizajnu s ohľadom na človeka a životné prostredie. Pozostáva napríklad z nadštandardne masívneho nábytku, drevenej dlážkovice, drevených okien a ďalších prírodných a autentických materiálov. Z množstva produktov na trhu sme si vybrali tie, ktoré sme uznali za najkvalitnejšie a najvhodnejšie na vytvorenie nášho zdravého domova a pritom boli stále cenovo dostupní. Používame preto tie, s ktorými máme vlastnú skúsenosť a ktoré nám odporúčali odborníci pre danú oblasť. Aj v prípade malých domov z našej dielne, rozmer domčeka kompenzuje zdravý a útulný interiér, vďaka ktorému sa v dome budete cítiť naozaj ako doma.

Ceny domov nájdete pri jednotlivých projektoch tu.

 

Ako postupovať?

Mám pozemok. Lebo ak ho nemáte, môže to trvať aj tri roky, kým ho nájdete a dovtedy sa môže stať, že si kúpite napokon byt:-) Mám financie. Bez nich to jednoducho nejde. Mám predbežne informácie o pozemku. Teda bol som sa informovať na miestnom stavebnom úrade, aké povolenia potrebujem pre osadenie mobilného domu, pretože na každom stavebnom úrade sa to líši. Páči sa mi projekt domu, ktorý ponúkate. Viď projekt domu. Chcem zdraví domov. Napíšem mail. (Pre rok 2020 nie je už v našich kapacitách vyhotoviť domy na strednom a východnom Slovensku. Ďakujeme za pochopenie.)

V prípade VÁŽNEHO záujmu o stavbu na kľúč, nás kontaktujte na  info@homereset.sk, predmet e-mailu: Dom na kľúč. 

Komplexné informácie a našich stavbách a spolupráci s nami tu:

Ako vyzerá spolupráca s nami a naša práca

Niekoľko rokov sme počúvali, že by sme mali naše know how o vytvorení komplexného zdravého domova posúvať ďalej. Tiež, že by sme mali začať stavať zdravé domy s dušou, rovnaké aký je ten náš dom. Celý náš príbeh a portfólio nájdete tu. Koncom roka 2018 sme postavili za pomoci workshopov prvý takýto dom, ktorý si môžete vyskúšať a prenajať. Celý priebeh stavby sme zaznamenali v seriáli vlogov s množstvom technických informácií. Oplatí sa ich pozrieť na Yotube HomeReset. Hneď na začiatku roka nás oslovili naši prví klienti.

Na príbehu ich stavby sa vám pokúsim zodpovedať všetky otázky k našej práci a dielam. Tak totiž nazývame domy, ktoré staviame. Že to nie sú domy, ktoré chce investor rýchlo a výhodne postaviť a zas rýchlo predať. Pre nás má každý svoj príbeh. Vďaka tomuto prístupu sa každý investor stal aj naším priateľom. Sú to stavby, ktoré majú hodnotu v prevedení aj materiáloch. Vďaka tomu sa môžeme pred každým z nich postaviť a povedať našim štyrom deťom: Toto je dielo, ktoré sme vytvorili.

Prvý kontakt a stretnutia

Michal a Karin mali už svoj rozpracovaný projekt, svojho architekta a predstavu o stavbe. V tom natrafili na nás a hneď sme ich chytili za srdce. „Na Homereset sme natrafili počas toho, ako sme hľadali stavebnú firmu, ktorá by nám postavila drevodom, ale bolo to cez článok na blogu Lifereset, ktorý sa vôbec netýkal stavby. Ihneď nás však celý koncept a prístup zaujal a vedeli sme, že presne niečo také chceme. No proste náhoda, za ktorú ste naozaj vďační. Išlo najmä o samotný projekt, ktorý bol narozdiel od ostatných z nášho pohľadu najviac premyslený a spĺňal naše predstavy o veľkosti – teda aby nebol zbytočne veľký, ale zároveň tam budeme mať všetko, čo potrebujeme ,“ hovorí Karin Rachel. Už v januári sedeli u nás doma s tým, že rozpracovaný projekt nebudú dokončovať, ale chcú ten náš a to s nami. Mali v tom úplne jasno. Na prvom stretnutí sme im zodpovedali otázky k spolupráci aj projektu. Pred prvým kontaktom je dôležité, aby mali klienti predschválený úver (v prípade mobilného domu sa často zakladá rodičovský dom, byt, iná nehnuteľnosť, lebo na mobilný dom vám banka úver nedá) alebo mali inak riešené financie. Tiež je veľmi dôležité, aby mali klienti pozemok. Niekomu sa môžu zdať tieto požiadavky smiešne. Ale pravidelne nám chodia žiadosti o stretnutie, s tým, že pozemok sa ešte len hľadá a peniaze nie sú. Vec je tá, že pozemok môžete hľadať aj dva roky a dovtedy sa vám zmení situácia natoľko, že napríklad skončíte šťastne v byte.

Zmeny v projekte

Karin a Michal mali aj pozemok aj financie dotiahnuté. Dôležité bolo povedať si prípadné zmeny, ktoré by chceli zapracovať do ich projektu. Ich zmenou bol veľký presklený portál miesto dvoch balkónových dvier. Viac zmien alebo zásadné zmeny už narúšajú koncept vymyslený architektom Milanom Gregom Jakubom z www.formatatelier.com, ktorý domy navrhuje pre nás tak, aby pôsobili naozaj harmonicky a celistvo. Každá väčšia zmena naviac stojí financie kvôli zapracovaniu profesistov (statik, projektant, architekt…) do projektu. Zároveň predlžuje čas odovzdania projektu na stavebné povolenie a to je dobré si uvedomiť. Na ďalšom stretnutí sme im odovzdali projektovú dokumentáciu potrebnú na stavebné povolenie. Projekt si môžete u nás kúpiť aj samostatne bez podmienky stavby na kľúč od nás. Jednoducho si nájdete svojho realizátora či sa pustite sami do svojpomocnej stavby.

Ako dlho trvá výstavba

Stavba základného modulu (z konceptu rastúceho domu) trvá tri mesiace od podpisu zmluvy. Veľa ľudí si predstaví, že ak nás oslovia v januári, tak v marci budú bývať. Reálne to vyzerá tak, že orientačne mesiac tvoria prvé stretnutia, úpravy a dohadovanie sa, zapracovania zmien profesistami  do projektu a tiež osadenie objektu na pozemku, čo robievame my. Následne orientačne tri mesiace trvá vybavenie stavebného povolenia. U Michala a Karin to bolo pol roka! Po vydaní stavebného povolenia sa pristupuje k podpisu zmluvy o dielo a nastavení harmonogramu. Tiež sa urobia prvé objednávky materiálov, na ktoré sú dlhšie dodacie lehoty, napríklad okná. Zároveň sa nastavuje harmonogram, v ktorom sa plánujú ľudia na stavbu. Aj to môže ovplyvniť začatie stavby a jej priebeh. Sme ľudia.

Aké základy

Stavať sa môže až po zhotovení základov, ktoré vám vieme zabezpečiť, alebo oslovíte na to inú stavebnú firmu. Karin a Michal využili na zhotovenie základovej dosky miestnu stavebnú firmu, doslova suseda z ulice. Na výber máte možnosti od najlacnejšej a najekologickejšej po štandardnú: železobetónové pätky, zemné vruty, základové pásy vyplnené penosklom a posledná základová doska. To, aké základy vybrať závisí od preferencií klienta, jeho rozpočtu a tiež od vyhodnotenia pozemku (svah, rovina) a podložia stavebným inžinierom. Karin a Michal boli u nás na prvom stretnutí v januári, no vydané stavebné povolenie a vyhotovené základy pre dom boli reálne až v októbri. V novembri sme nastúpili my. Hrubá stavba bola hotová za 20 dní práce.

Workshopy a tesári

Stavby realizujeme dvoma spôsobmi. Štandardne s tesármi a pracovníkmi, s ktorými spolupracujeme. Alebo potom za pomoci workshopov, ktoré lektorujeme a vedieme tak, aby sa účastníci naučili základný balík informácií a zručnosti k drevostavbe a zároveň sme dodržali vysokú kvalitu prevedenia prác na stavbe. Tieto workshopy sú však nesmierne náročné na organizáciu a samotnú realizáciu, preto ich neorganizujeme na každej stavbe. Je to skôr exhibícia, ktorou dokážeme šíriť informácie a zručnosti pre širokú verejnosť. U Michala a Karin sme sa dohodli, že chcú stavbu realizovať za pomoci workshopov, pretože sa sami chceli naučiť stavať drevodom. Zároveň bolo ich snom sami si postaviť dom. „Vedel som, že sám to možno nezvládnem a hlavne by to trvalo dlho. Zároveň som vedel, že ak oslovím klasickú stavebnú firmu s požiadavkou domu na kľúč, tak ma na stavbe prirodzene nebudú chcieť. S vami sa nám splnilo to, že sme dom stavali sčasti svojpomocne a pritom s odborníkmi,“ hovorí Michal Rachel. „Najskôr sme uvažovali nad stavbou viacmenej na kľúč, ale počas toho, ako sme si pripravovali pozemok na budúcu stavbu a postavili svojpomocne záhradný domček sme sa rozhodli, že by sme radi priložili ruku k dielu a na stavbe sa čo najviac budeme podieľať. Veľmi sme teda ocenili, že prístup Zuzky a Jančiho je flexibilný a mohli by sme byť súčasťou procesu hrubej stavby a zvyšok sme sa rozhodli už dokončiť sami. Dalo nám to naozaj veľa a ak k tomu príde, tak sa nebudeme vôbec báť postaviť ďalší domček svojpomocne,“ dopĺňa Karin Ráchel. Investori boli plne zapojení do stavby domu a mohli si tak odsledovať aj kvalitu prevedenia prác.

Mobilný rastúci dom a šikovný štvorizbák

Náš projekt sme začali s tým, že chceme stavať mobilné domy, ktoré ľuďom ponúkajú väčšiu flexibilitu. Čoraz viac nás však oslovovali rodiny a ľudia, ktorí túžili po celoživotnom domove. Preto sme do portfólia zapracovali aj možnosť stavať malé smart domy a rodinné domy. Veríme tomu, že malé domy sú ekonomicky aj ekologicky udržateľnejšie, vedú človeka k minimalistickejšiemu, teda jednoduchšiemu životu, a preto aj väčšej spokojnosti v živote. Dôraz kladieme skôr na vybudovanie dobrej infraštruktúry vrámci záhrady, ako je letná kuchyňa, vonkajšia sprcha, wc, záhradný domček a podobne, podľa sedliackeho rozumu a permakultúrnych princípov. Vďaka týmto štruktúram môžete žiť viac v záhrade, ako v dome a tam je tá pointa. Navyše tieto štruktúry viete dobudovať postupne už počas bývania a postupne ich aj odfinancovať. K dvom verziám mobilných rastúcich domov, ktoré viete rozšíriť o prístavby spální na plnohodnotné trojizbové domy, pribudli aj rodinné domy. Všetky domy majú základný modul, ku ktorému sa dajú neskôr ďalšie izby dostavať. Koncept rastúceho domu sa v našej osobnej skúsenosti veľmi oplatí. Radi by sme stavali individuálne projekty. No zatiaľ to nie je v našich kapacitách. Navyše, čo sa nám osvedčilo v živote: veľké množstvo výberu, robí človeka strateným. Preto sa snažíme ponúknuť tri dobré riešenia.

To najdôležitejšie! Rozpočet

Orientačný rozpočet pre základnú bunku, akú sme stavali vo Vysokej pri Morave – Projekt Jakub, holodom je 28 tisíc eur bez DPH so zastavanou plochou 41m2. V tomto rozpočte nie sú zahrnuté základy domu, pretože tie závisia od preferencií klienta, jeho rozpočtu a tiež od vyhodnotenia pozemku, svah, rovina a podložia stavebným inžinierom. Pod holodomom rozumieme drevodom so sendvičovou konštrukciou so skladbou z popisu technických parametrov nižšie. Holodom je ukončený zvonka drevenou fasádou a zvnútra sadrokartónmi. Dom má drevenú dlážku a prípravu pre zariadenie sanity a inštaláciu kuchyne, ktoré v cene zahrnuté nie sú. V cene sú rozvody elektriny, vody a kanalizácie a rovnako aj zásobník na teplú vodu (bojler) a elektrické stenové kúrenie infrafóliami.  V cene je realizácia zelenej vegetačnej strechy. V cene sú zahrnuté drevené okná s izolačným trojsklom, značkové kvalitné materiály ako sadrokartón Activ’Air od Rigips, OSB dosky bez obsahu formaldehydu, certifikovaná textilná izolácia z recyklovaných materiálov, masívna drevená palubovka a iné. Cena sa môže navýšiť v závislosti od použitia nadštandardných materiálov a technológií. Napríklad použitie prírodných izolácií ako ovčie rúno či inštalácia rekuperácie a podobne. Keď sa rozhodnete ísť do stavby na kľúč s nami, tak vám vytvoríme individuálny rozpočet pre tú vašu stavbu. Hrubá stavba, ktorú sme odovzdali Karin a Michalovi na ich dokončenie stála do 36 tisíc eur s plochou 64m2. Viac o ich stavbe nájdete vo vlogoch v pravom stĺpci.

Kúrenie a tepelnoizolačné vlastnosti

Kúrenie je riešené elektrickými fóliami uloženými v stene a nie v podlahe, aby sme mohli mať drevenú dlážku. Kúrenie sa reguluje samostatne pre každú miestnosť termostatmi. Izolácie, kúrenie a tepelný komfort domov musí spĺňať normy stanovené EÚ a SR, preto vám v dome bude teplo aj pri mínus 20C.  Projektové energetické hodnotenie  v zmysle Zákona č. 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (Zákon č.300/2012 Z.z., vyhláška č. 364/2012 a č. 324/2016) a tepelné posúdenie  podľa STN 730540-2 (2012) a súvisiacich noriem. Energetická trieda A1 štandardná. Hodnotu teplotného odporu konštrukcie je možné zvýšiť podľa požiadaviek investora. Náklady na kúrenie v texte nižšie.

Referencie a garancie

Garancie máme na naše domy v rovnakých lehotách, ako všetky stavebné firmy na Slovensku. Rozdelené sú na záručné lehoty a garancie pre jednotlivé časti stavby, napríklad strecha, okná, kúrenie a podobne. Životnosť drevodomu, o ktorý sa staráme, ako o každú inú stavbu, ktorá potrebuje pravidelnú údržbu, je minimálne jeden ľudský život. Odhadovaná životnosť  fasády domu je 25-40 rokov. Životnosť strechy je odvodená zo životnosti EPDM fólie, ktorá je podľa výrobcu minimálne 50 rokov a vďaka vegetácií je chránená pred UV a poveternostnými vplyvmi a nedegraduje takmer vôbec. Všetky použité materiály sú certifikované a stavba spĺňa všetky kritériá vyžadované slovenskou legislatívou a EÚ noriem. Hlodavce a drevokazné choroby v kvalitne prevedenom dome nemajú šancu. Pri dobre dotiahnutých detailoch nehrozí žiadna z týchto hrozieb. A ako to dosiahnuť učíme priamo aj na našich workshopoch.

„Osobne úplne najviac oceňujem ľudský prístup, otvorenosť a priateľskosť, čo by sme pri bežnej stavebnej firme v takejto miere určite nemali a práve to bolo to, čo nás odrádzalo od spolupráce so stavebnou firmou. Celý proces bol pre nás veľmi pekný zážitok, vďaka ktorému sme okrem kvalitnej stavby získali aj veľa príjemných zážitkov, či spoznali podobne naladených ľudí, ktorí boli na workshopoch. Zuzka a Janči nám vo veľa veciach ochotne poradili a verím, že vďaka nim budeme mať naozaj zdravý a útulný domov, v ktorom sa budeme cítiť príjemne a spokojne,“ Karin Rachel.

Technické parametre

SKLADBA OBVODOVEJ STENY S HRÚBKOU IZOLÁCIE 240MM:

FASÁDNY DREVENÝ OBKLAD                                                                                  22 MM

HORIZONTÁLNE LATOVANIE                                                                                 50/30 MM

VERTIKÁLNE LATOVANIE (len pri vertikálnom fasád. obklade)                                25/30 MM

JUTADACH THERMOIZOL                                                                                            1 MM

HORIZONTÁLNE LATOVANIE / FASÁDNE ZATEPLENIE                          50-100 MM

NOSNÁ KONŠTRUKCIA STĹPIKY / ZATEPLENIE                                                      140 MM

OSB DOSKA alt. RIGISTABIL                                                                                      15 MM

PAROZÁBRANA  JUTAFOL                                                         1 MM

HORIZONTÁLNE LATOVANIE alt. CD  PROFIL RIGIPS / ZATEPLENIE                          50 MM

ZATEPLENIE: TEXTILNÉ, OVČIE RÚNO, DREVOVLÁKNO

SADROKARTÓN RIGIPS alt. Drevený obklad                                                     12,5 MM

PLOCHÁ VEGETAČNÁ STRECHA S HRÚBKOU IZOLÁCIE 390MM:

STREŠNÝ SUBSTRÁT / PRANÝ ŠTRK (FR.32-63)                                            30/50 MM

ISOVER FLORA DRENÁŽNA A SUBSTRÁTOVÁ DOSKA                      50-100 MM

polyetylenová fólia alt. Profilovaná (nopová) fólia            12-40mm

EPDM KAUČUKOVÁ FÓLIA HR 1,14 MM                                                         1 MM

OSB 3 DOSKA PD                                                                                                    22 MM

VZDUCHOVÁ MEDZERA                                                                                            50 MM

JUTADACH POISTNÁ IZOLÁCIA 135 g/m2                                           1MM

STROPNICA / ZATEPLENIE                                                                            200-240MM

TEPELNÁ IZOLÁCIA                                                                                       100-150 MM

PAROZÁBRANA  JUTAFOL                                                                               1 MM

SADROKARTÓNOVÝ PODHĽAD AKUSTICKÝ + OCEĽ. ROŠT              50 MM

PODLAHA ĽAHKÁ NAD TERÉNOM S HRÚBKOU IZOLÁCIE 310MM :

DREVENÁ DLÁŽKOVICA                                                                               22-28 MM

PODKLADNÝ ROŠT / ZATEPLENIE                                                                 50-70 MM

PODLAHOVÉ TRÁMY / ZATEPLENIE                                                              180-240 MM

OSB 3 DOSKA PD / LATOVANIE                                                                   12-15 MM

NOSNÝ DREVENÝ TRÁM PODLAHY                                                              140-250 MM

VZDUCHOVÁ MEDZERA                                                                                            120 MM

ZÁKLADOVÁ KONŠTRUKCIA PODĽA P.D.

 

Ročná spotreba tepla rozšírená verzia domu MD2 s plochou 64,3m2
VYKUROVANIE Qroč ÚK= 4,92 MWh/rok 17,7 GJ/rok
TPV Qroč TPV= 1,90 MWh/rok 6,8 GJ/rok
SPOLU Qroč = 6,81 MWh/rok 24,5 GJ/rok
Účel využitia energie Technológia 28 %
Vykurovanie 72 %

 

Ročná spotreba tepla základná

verzia domu MD2 s plochou 44.9 m2

VYKUROVANIE Qroč ÚK= 2,72 MWh/rok 9,8 GJ/rok
TPV Qroč TPV= 1,90 MWh/rok 6,8 GJ/rok
SPOLU Qroč = 4,62 MWh/rok 16,6 GJ/rok
Účel využitia energie Technológia 41 %
Vykurovanie 59 %

Časozber zo stavby Vysoká pri Morave s popismi